Pontosan nem tudom megmondani, de kb. 10-15 éve magam sütöm a kenyeret. Sokféle recept szerint, több formában, az évek során mindig változtattam egy kicsit. Őszintén szólva a tisztán kovászos kenyérig még nem jutottam el, de még bármit hozhat a jövő.
Ez a bejegyzés most azért született, mert ma reggel is kenyeret, egészen pontosan héveknédlit sütöttem, aminek az eredetije Zengővárkonyból származik, ott főzelék mellé készítették, de bármilyen szaftosabb ételhez kiváló. Aki a lágy bélzetű, puha, laza, foszlós kenyeret kedveli, azt biztosan meghódítja majd.
Az eredeti recepten mindössze annyit változtattam, hogy harmadrészben tönköly fehérlisztet, harmadrészben teljes kiőrlésű lisztet teszek a fehérliszthez, és a dagasztáshoz olívaolajat használok.
Cseréptálban sütöm, de egy lábas is megfelelő lehet.
A zengővárkonyi receptet ide másolom, jó étvágyat hozzá!
Kelkáposzta főzelék héveknédlivel
Hozzávalók: fél fej kelkáposzta, 3 szem krumpli, 1 vöröshagyma, só, 1 evőkanál zsír, 1 fej fokhagyma, 2 púpos evőkanál liszt, 1 teáskanál őrölt paprika. A knédlihez: 60 dkg liszt, 2 teáskanál só, 4 dl tej, 1 kávéskanál cukor, 5 dkg élesztő, 1 tojás, 2 evőkanál sertészsír, 10 dkg búzadara, 2 dl víz.
A kelkáposztát megtisztítjuk, csíkokra vágjuk. A krumplit és a vöröshagymát felkockázzuk, és hozzáadjuk. Ízlés szerint sózzuk, felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje, és feltesszük főni. Amikor megpuhult, a víz nagy részét leöntjük róla, és rántást készítünk hozzá. Felolvasztjuk a zsírt, belenyomjuk a megtisztított fokhagyma gerezdeket, átpirítjuk, majd lisztet szórunk rá, és addig kevergetjük, amíg zsemleszínű lesz. Lehúzzuk a tűzről, teáskanálnyi őrölt paprikával színesítjük, és az egészet a főzelékre öntjük. Összeforraljuk.
A héveknédlihez a lisztet a sóval tálba tesszük. A tejet meglangyosítjuk. Egy decinyit kiveszünk, beleszórjuk a cukrot, elmorzsoljuk benne az élesztőt, és hagyjuk egy kicsit kelni. A liszt közepébe fészket készítünk, ebbe öntjük az élesztős tejet. Tetejét megszórjuk kevés liszttel, és tovább pihentetjük. Pár perc múlva beleütjük a tojást, és apránként adagolva annyi langyos tejet adunk hozzá, hogy kalács-tészta állagú anyagot kapjunk. Amikor már sima, egy diónyi zsírt is teszünk bele, alaposan még egyszer átdagasztjuk, majd letakarjuk, és langyos helyen kelni hagyjuk.
Amikor már duplájára megszaporodott a knédli, lisztezett gyúrótáblára borítjuk, összedolgozzuk, és vékonyra kisodorjuk. Evőkanálnyi zsírt felolvasztunk, és átkenjük vele az egészet. Megszórjuk búzadarával, és szorosan feltekerjük. Csiga alakot formázunk belőle, és lábosba helyezzük. A megmaradt zsírba teáskanálnyi sót szórunk, 2 dl langyos vízzel felengedjük, és a tészta alá öntjük. Lefedjük, és előmelegített sütőben 40-45 perc alatt megsütjük. Harminc perc után levesszük a fedőt, és szép piros színt adunk neki. Fogyasztás előtt kicsit hűlni hagyjuk, tortaszerűen szeleteljük, és a főzelékhez kínáljuk.